www.bionatural.sk

Plast je pravdepodobne najrozšírenejší materiál dnešnej doby a nájdete ho prakticky všade, stačí sa len poobzerať okolo seba. Zníženie jeho spotreby  je dôležité a môže napomôcť v boji s odpadom.

Uvedomili ste si, koľko bežných výrobkov každodennej spotreby je balených do fólie alebo obsahuje plastové časti? Stačí si prezrieť bežný nákup z potravín – chlieb (ak nie je balený priamo z pekárne, tak si ho s najväčšou pravdepodobnosťou odnesiete v plastovom vrecku), mlieko (balené v PET fľaši alebo TetraPaku, ktorý obsahuje plastovú fóliu), jogurt (plastový téglik), zemiaky (balené v plastovej sieťke), paradajky (plastová nádoba), rastlinné maslo (plastový téglik), hygienické utierky (fólia) a takto by sa dalo pokračovať ešte dlho (a na záver nákupu vám k tomu pri pokladni pribalia plastovú tašku). Na výrobu všetkých týchto plastov je potrebná ropa, ktorej ťažba výrazne znečisťuje prostredie. Problémom je aj to, že veľká časť týchto plastov (najmä fólie, plastové tašky) sa recykluje v malej miere a končí bez využitia na skládkach (47 % plastových tašiek v EU). Len plastových tašiek sa za rok v Európe použije 98 miliárd kusov a väčšina z nich (80 %) iba jedenkrát. Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou spotrebou plastových tašiek na občana za rok (466 kusov) spomedzi krajín EU. Znížiť množstvo odpadu z plastu môže pomôcť každý z nás, stačí sa len zamyslieť a uprednostniť pri nákupe výrobky, ktoré nie sú balené v plastoch.

Tipy na zníženie množstva odpadu z plastu:

  1. Pri nákupe uprednostňujte nebalené výrobky.
  2. Pečivo, ovocie a zeleninu nebaľte do plastového vrecka, ale používajte papierové vrecká (niektoré obchody v SR ponúkajú papierové vrecká na pečivo s certifikátom FSC – ekologicky pestovaný les) alebo vlastnú látkovú tašku.
  3. Uprednostňujte potraviny balené do skla.
  4. Nekupujte balenú zeleninu a ovocie.
  5. Na odnesenie nákupu používajte vlastnú tašku.
  6. Nepoužívajte jednorazové plastové poháre, príbor a riad.
  7. Vymeňte plastové vrecia na odpad za papierové (z recyklovaného papiera).
  8. Neberte si plastové tašky ponúkané pri pokladniach.
  9. Plastové fólie a obaly vhadzujte do koša na separovanie plastu.
  10. Využívajte obaly (vrecká, tašky, plastové dózy) viackrát.

 

Je samozrejmé, že kupovať iba výrobky, ktoré nie sú balené v plaste, je zložité, ale niekedy stačí aj malá zmena (napríklad ignorovať plastové tašky pri pokladniach) a efekt môže byť veľký.

www.bionatural.sk