www.bionatural.sk

Ďalší operený drobec, ktorý potreboval pomoc. Tentokrát sa jednalo o dážďovníka tmavého (Apus apus), ktorý mal narazenú hlavu, opuchnuté oko a nedokázal lietať. Po prevzatí nasledoval klasický kolotoč v podobe zavodnenia a nakŕmenia. Následne sme ho odovzdali ŠOP SR – Správa TANAP na ďalšiu rehabilitáciu. Vták sa postupne zotavuje po otrase mozgu a veríme, že čoskoro bude môcť byť vypustený naspäť k svojej kolónii.

Dážďovník tmavý je typický predstaviteľ synantropného druhu vtáka (prispôsobeného na život v blízkosti človeka) a v letných mesiacoch sa vyskytuje v obciach a mestách po celom Slovensku. Ako dutinový hniezdič využíva rôzne otvory na budovách, v ktorých odchováva mláďatá. Na vlet mu stačí pár centimetrová medzierka pod strechou, atikový otvor s vypadnutou mriežkou, či akákoľvek špára medzi panelmi. Patrí medzi najlepších letcov sveta, dokáže letieť vyše 200 kilometrovou rýchlosťou a okrem hniezdneho obdobia celý svoj život prakticky strávi vo vzduchu. Počas letu sa pári a dokonca aj spí. Na zem nikdy nezosadá, a preto, ak uvidíte dážďovníka sedieť niekde v tráve, jednoznačne potrebuje vašu pomoc. Dážďovník totiž nedokáže zo zeme vzlietnuť a bez pomoci sa ľahko stane korisťou mačky alebo psa. Často stačí, ak ho zodvihnete a necháte z ruky odletieť. Zraneného jedinca umiestnite do škatule a kontaktujte ochranárov, ktorí sa oňho ďalej postarajú.

dážďovník pri vetracom otvoreDážďovníky hniezdia najčastejšie vo vetracích otvoroch pod strechou.

Tento vták patril v minulosti medzi bežný druh, v poslednej dobe je však jeho populačný trend negatívny. Deje sa tak najmä vďaka necitlivému zatepľovaniu budov počas hniezdneho obdobia, kedy dochádza k priamej likvidácii znášky, hniezdiacich vtákov a ich úkrytov. Ako hmyzožravec je pritom pre človeka veľmi užitočný a vytvára v našich mestách bezplatnú biologickú ochranu. Tomuto smutnému osudu sa dá zabrániť správnym postupom pri stavebných prácach, zachovaním hniezdisk pomocou upravených atikových mriežok alebo vytvorením náhradných hniezdnych možností v podobe búdok umiestnených do fasády.

Upravená atika pre vtákyUpravené mriežky na atikových otvoroch umožňujú vtákom aj naďalej hniezdiť v podstrešných priestoroch.

Upravená atiková mriežkaUpravená atiková mriežka je najjednoduchším opatrením na zachovanie hniezdisk dážďovníka na panelových domoch.

Keď pôjdete najbližšie cez sídlisko, venujte chvíľku času oblohe a s veľkou pravdepodobnosťou tam uvidíte práve dážďovníky, ako za hlasitého piskotu v podobe prenikavého „srííírrr“ lietajú v kŕdľoch a roztopašne sa naháňajú nad strechami domov. Blíži sa obdobie liahnutia mláďat a pri troche pozorovacieho šťastia zbadáte rodičov „miznúť“ v stene budovy, aby nakŕmili svoje ratolesti komármi a ďalšími hmyzími dobrotami.

www.bionatural.sk