www.bionatural.sk

Podporte celoeurópsku kampaň za spravodlivú čokoládu, ktorá odštartovala dnes v Berlíne. Súčasťou akcie je aj špeciálny autobus, ktorý počas troch mesiacov navštívi  14 krajín. „Čokobus“ sa zastaví aj na Slovensku, a to 7. augusta v Bratislave.

Čokoláda je artikel, ktorý je neustále viac a viac žiadaný a snáď len málokto si ju z času na čas nedopraje. Čokoláda má však aj svoju temnú stránku a tou je vykorisťovanie farmárov, zneužívanie detí a poškodzovanie životného prostredia. V súčasnosti je na pestovaní kakaa závislých približne 5,5 milióna farmárov a viac ako 50 miliónov pracovníkov a členov ich rodín, pri čom väčšina z nich zarobí za deň menej ako 1,25 dolára.

Cieľom petície je vytvoriť tlak na výrobcov a zaručiť tak farmárom a ich pracovníkom spravodlivú mzdu a lepšie podmienky v súlade s medzinárodnými štandardami (deklarácia OSN o ľudských právach a dohovor Medzinárodnej organizácie práce), bez zneužívania detí a nútenej práce. Organizátori petíciu odovzdajú počas valného zhromaždenia asociácie COABISCO (Asociácia výrobcov kakaa, kávy a cukroviniek, pôsobiacich v EÚ) v júni 2015.

V súčasnosti sa vyrába aj čokoláda v súlade s medzinárodnými štandardami FairTrade, no ich podiel na trhu nie je doposiaľ dostatočný. Výroba v súlade s normou FairTrade zaručuje pracovníkom stabilnú a férovú odmenu, vylučuje akúkoľvek detskú prácu a zabezpečuje lepšiu ochranu životného prostredia (rotácia plodín, využívanie menšieho množstva chemikálií).

FAIR-TRADE

 

Petíciu za lepšiu, férovú čokoládu nájdete TU

 

Pozrite si, čo sa skrýva za vašou  obľúbenou tabuľkou alebo šálkou horúcej čokolády.

[youtube height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]https://www.youtube.com/watch?v=-foCFW2_LLI[/youtube]

 

www.bionatural.sk