Našiel som dážďovníka

belorítka mláďa 2

V nasledujúcom texte si povieme, čo robiť, keď nájdete dážďovníka tmavého, prípadne iného operenca, ktorý potrebuje pomoc.

Na začiatok si musíme uvedomiť, že v zmysle platnej legislatívy sú zákonom chránené všetky voľne žijúce vtáky a manipulovať, prevážať a odchytávať ich môžu len ľudia s výnimkou MŽP SR. To samozrejme neznamená, že by Vás niekto za pomoc zranenému vtáčaťu potrestal, každopádne jeho dlhodobý chov doma už v poriadku nie je. Vtáky sú vďaka svojmu rýchlemu metabolizmu citlivé na nesprávnu starostlivosť, potrebujú podľa druhu špecifickú stravu a ich stav sa môže veľmi rýchlo zhoršovať. Preto je potrebné ich v čo najkratšej dobe po náleze dať do opatery odborníkov.

Kedy potrebuje vták pomoc

Nie každý zdanlivo opustený vták potrebuje našu pomoc a často im ľudia, aj keď s dobrým úmyslom, dokážu viac ublížiť ako pomôcť. Najviac problémov nastáva v hniezdnom období, v čase kedy mláďatá opúšťajú hniezda. Niektoré druhy vtákov (drozdy, žltochvost, havran) majú zvláštnu stratégiu prežitia, kedy mláďatá opúšťajú hniezdo, no zostávajú rozptýlené v jeho okolí a naďalej sú kŕmené rodičmi. Tieto zdanlivo opustené mláďatá našu pomoc nepotrebujú, a tým, že by sme ich zobrali, im pravdepodobne podpíšeme rozsudok smrti. Preto, ak uvidíte v tráve ešte nelietajúce mláďa s páperím, nechajte ho na mieste, maximálne ho premiestnite na bezpečné miesto (mimo cestu, chodník,…), rodičia si ho po chvíľke nájdu.

vtaca 3Operené mláďa vašu pomoc nepotrebuje, maximálne ho premiestnite z nebezpečného miesta (cesta, chodník) do trávy. O chvíľku si ho nájdu rodičia.

Nález dážďovníka tmavého

Iná situácia nastáva v prípade nálezu dážďovníka tmavého (Apus apus). Tento druh sa na Slovensku vyskytuje od 15. apríla do 30. augusta. Dážďovník je špecifický tým, že celý život strávi vo vzduchu a na zem nikdy nezosadá, preto ak uvidíte dážďovníka na zemi, potrebuje istotne vašu pomoc. V prípade nálezu dážďovníka v období od apríla do júna je viac než isté, že sa jedná o dospelého jedinca, v prípade nálezu od začiatku júla do konca augusta sa môže jednať o mláďa, ktoré predčasne vyskočilo z hniezda a nezvládlo svoj prvý let. Vzhľadom na to, že dážďovník častokrát nedokáže zo zeme bez pomoci vzlietnuť, postačí ho zobrať do ruky a nechať ho z otvorenej dlane odletieť. Ak sám neodletí, zoberte ho domov, kde ho umiestnite do škatule od topánok a kontaktujte ochranárov. Starostlivosť o chránené živočíchy zabezpečuje Štátna ochrana prírody SR podľa svojej miestnej príslušnosti a kontakt na jednotlivé správy a záchranné stanice nájdete TU alebo si stiahnite zoznam kontaktov: Chovné a rehabilitačné stanice. Pomôcť Vám dokážu aj na známom čísle 112, kde Vám poskytnú kontakt na najbližšiu záchrannú stanicu.

dážďovník 2Mláďa dážďovníka rozoznáte podla svetlo lemovaného operenia a veľkej bielej škvrny na hrdle. Dospelé vtáky sú takmer čierne bez svetlého lemu pierok.

Chov dážďovníka je náročný, a preto vždy kontaktujte odborníkov a nepokúšajte sa oň sami doma. Dážďovník tmavý je výhradný hmyzožravec, ktorý konzumuje najmä lietajúci hmyz a iná strava je pre neho jedovatá.  Ak ste nútený dážďovníka mať doma dlhšiu dobu (napr. cez víkend, než ho preberú ochranári), môžete ho kŕmiť mušími larvami, tzv. kosťnákmi, ktoré sa dajú kúpiť v rybárskych potrebách. Taktiež ho môžete kŕmiť muchami, ovadmi, komármi, cvrčkami a lúčnymi koníkmi (najprv im odstráňte hlavu). Nikdy mu nedávajte dážďovky a nelietajúce chrobáky. Ak nemáte k dispozícii hmyz, krátkodobo (1 – 2 dni) môžete použiť na kŕmenie najemno nasekané surové kuracie srdcia zmiešané s tvarohom. Každopádne, vždy sa najprv poraďte s odborníkmi (kontaktovať môžete aj nás : tel. č. 0902 217 339 ).

Prvá pomoc vo všeobecnosti

  • Ak je vták evidentne v problémoch, zoberte ho do bezpečia
  • Umiestnite ho do kartónovej škatule napr. od topánok
  • Dajte ho na tiché miesto, mimo dosah domácich zvierat
  • V prípade nálezu vtáka v zime ho nikdy nedávajte hneď do vyhriatej miestnosti, vhodná je pivnica, garáž
  • Kontaktujte odborníkov, ich zoznam TU
  • Ako univerzálne krmivo sa dá krátkodobo použiť uvarené vajíčko natvrdo, u hmyzožravcov mušie larvy (dajú sa kúpiť v rybárskych potrebách)

V prípade nálezu netopierov postupujte obdobne (okrem kŕmenia vajíčkom) a vždy čo najskôr kontaktujte odborníkov.

Kontakty

Štátna ochrana prírody SR

Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

FB skupina : Na pomoc dážďovníkom v RK, no nie len tam

Na stiahnutie

Starostlivosť o dážďovníky

Ako zistiť vek dážďovníka

Starostlivosť o netopiere