www.bionatural.sk

Dr. Diana Fossey zoologička, popredná svetová primatologička a ochrankyňa prírody by dnes oslávila 82 narodeniny. Za svoju vášeň a odhodlanosť pri ochrane goríl horských v Rwande zaplatila vlastným životom.

Dian-Fossey3Počas svojho výskumu sa stala súčasťou skupiny goríl horských.

Diana Fossey sa narodila 16. januára 1932 v San Franciscu a pôvodne vyštudovala ergoterapiu na San Jose State College. Po štúdiu sa zamestnala v detskej nemocnici, kde sa venovala práci s tuberkulóznymi pacientmi. V roku 1963 sa vydáva na 7 týždňovú cestu po Afrike, ktorá prakticky zmenila celý jej život. Počas tejto cesty stretáva viacero významných vedcov (Louis Leakey – Britský paloantropológ, Jane Goodall – Britská primatologička, etnologička a antropologička) zaoberajúcich sa štúdiom primátov a ich práca ju fascinuje. Po návrate do USA sa začína pohrávať s myšlienkou odchodu do Afriky. V roku 1966 odchádza do Konga, kde sa v pohorí Virunga venuje pozorovaniu správania goríl horských. V roku 1967 odchádza z bezpečnostných dôvodu z Konga do Rwandy kde pôsobí až do svojej smrti.

dian-fossey-mountain-gorillas 1Pri ochrane ohrozených goríl horských neváhala riskovať život.

Diana Fossey zasvätila 18 rokov svojho života štúdiu a ochrane goríl horských priamo v ich prirodzenom prostredí. Počas svojho výskumu sa začlenila do skupiny goríl a stala sa jej prirodzenou súčasťou. V roku 1977 zakladá Digit found (pomenovaný podľa jej obľúbeného gorilieho samca Digita, ktorého  zavraždili pytliaci keď bránil zvyšok skupiny) určený na financovanie proti-pytliackych jednotiek a vďaka jej aktivitám končí množstvo pytliakov vo väzení. Tento aktívny prístup pri ochrane goríl sa jej stal osudným. Diana Fossey bola zavraždená 26. 12. 1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. Posledný zápis v jej denníku, ktorý sa našiel vedľa jej tela znel: Keď si uvedomíte cenu všetkého živého, budete menej lipnúť na minulosti a môžete sa tak viac sústrediť na záchranu budúcnosti…“

www.bionatural.sk