www.bionatural.sk

Chladnička patrí jednoznačne medzi energeticky najnáročnejšie spotrebiče v domácnosti a  pracuje prakticky 24 hodín denne. Existuje, ale niekoľko tipov ako znížiť jej spotrebu, ušetriť peniaze a v konečnom dôsledku pomôcť ochrane životného prostredia.

Vyplňte priestor v chladničke – Chladnička funguje jednoduchým spôsobom a v podstate jej jedinou úlohou je udržať nastavenú teplotu na určitej hodnote. V momente ako teplota v chladničke vystúpi nad určitú hodnotu zopne sa termostat, ten spustí chladenie a teplota sa zníži. Ak je chladnička plná potravín udržiava si nastavenú teplotu dlhšie, pretože vychladené potraviny akumulujú chlad a pomáhajú ho udržať. Ak je, ale chladnička prázdna dochádza k poklesu teploty oveľa rýchlejšie, pretože vzduch akumuluje teplo oveľa horšie ako potraviny, jej priestor sa musí častejšie chladiť a s tým sa logicky zvyšuje aj odber energie. A v tom spočíva celý trik. V podstate stačí na prázdne miesta napr. vo dverách vložiť fľaše so studenou vodou alebo chladiace náplne do prenosnej chladničky a problém je vyriešený. Studená voda pomôže udržať nízku teplotu a tým zníži energetický odber chladničky. Samozrejme všetkého veľa škodí a platí to aj v tomto prípade. Ak priestor chladničky preplníte zabránite cirkulácii vzduchu a tým aj rovnomernému chladeniu. Preto je ideálne vyplniť najmä dvere a nechať voľný priestor na poličkách.

Obmedzte otváranie dverí – Časté otváranie dverí zvyšuje vnútornú teplotu chladničky. Samozrejme chladnička na to zareaguje zapnutím motora, ktorý poháňa chladiacu zmes, čo zvyšuje odber elektrickej energie a vyprázdňuje vaše peňaženky. Riešenie tohto problému je jednoduché a v podstate stačí ak si dopredu premyslíte, čo z chladničky chcete vybrať. Možno ste sa nad týmto tipom pousmiali, ale úprimne sa zamyslite nad tým, koľkokrát najprv otvoríte chladničku a až vtedy sa rozhodujete, čo z nej vlastne chcete vybrať. Rovnaký princíp môžete uplatniť aj pri nakupovaní v obchode a nezabudnite posuvné dvierka chladiaceho boxu opäť zavrieť (môže sa to zdať ako samozrejmosť, no skutočnosť je iná a množstvo ľudí necháva chladiace boxy v obchode pootvorené).

Vymeňte chladničku keď príde jej čas – Odporúčaná doba životnosti chladničky je podľa výrobcov 10 rokov. Počas tejto doby sa na chladničke otvoria dvere nespočetne krát, čo má vplyv na ich tesnenie. Starnutím tesnenia dochádza k zníženiu jeho izolačných schopností,  čím dochádza k veľkým teplotným stratám a výraznému zvyšovaniu energetického odberu chladničky.  Samozrejme vekom dochádza aj k zníženiu účinnosti chladiaceho cyklu a preto je dobre po určitej dobe vymeniť starú chladničku za novú. Ako všetka technika aj chladničky sa vyvíjajú, ich účinnosť sa zvyšuje a spotreba elektrickej energie naopak znižuje. Chladničky sú označené energetickým štítkom, v ktorom sú uvedené všetky najpodstatnejšie údaje. Výrobky patriace do triedy A+++ sú najšetrnejšie a spravidla majú o 60% nižšiu spotrebu energie oproti výrobkom triedy A.

energo štítok chladnicky

Energetický štítok používaný pri chladničkách a mrazničkách.

  • Ročná spotreba energie v kWh.
  • Obsah chladiacej časti v litroch: zahŕňa všetky priehradky, ktoré nemajú žiadne hviezdičkové označenie (tzn. teplota > -6 stupňov Celzia).
  • Obsah mraziacej časti v litroch: zahŕňa všetky priehradky s hviezdičkovým označením (tzn. teplota od -6o C).
  • Hlučnosť v decibeloch: uvádzajú ako akustický výkon v decibeloch.

 

 

www.bionatural.sk